A TERMÉSZET KINCSEI
,,Az emberek többsége élete első felében mindent megtesz, hogy tönkretegye magát, a másik felében pedig, hogy helyrehozza, amit elrontott", tartja egy francia közmondás. Ez utóbbi pedig többnyire csak részben sikerült! Nem lenne-e helyesebb már az elején jobban vigyázni egészségünkre? Nem kellene-e megelőzni sokféle betegséget? A szervezetnek minden életkorban vannak müködési zavarai, amik szerencsés esetekben nem vevődnek észre. És az illetők úgy érzik, semmi bajuk sincs. A természet kincsestára rendkivül gazdag és mindnyájunk rendelkezésére áll, hogy szervezetünket ellenállóvá tegyük, ezáltal sok betegséget megelőzzünk vagy a már meglévő panaszait és tüneteit enyhítsük
------------
A MÉZ
Az apitereápia, mint a méhtermékeken alapuló emberi megbetegedésekre alkalmazott gyógymód története belevész az idők homályába. A modern orvostudomány azért tanulmányozza az apiterápia alapanyagait, hogy így új gyógyanyagok nyomára bukkanjon. A méz, a viasz, a lép élettani hatását ma már senki sem vonja kétségbe. Husznál is többre tehető azon élettani gyógyhatások száma, melyeket a méztől nyerhetünk. Mint bármiféle gyógyszernek, a méz használata is általános, jellegzetes és sajátos élettani és gyógyszertani hatásoktól függ. A méz esetében e hatásoknak a pontos elkülönítése ez idő szerint még lehetetlen. Ezért az apiterápiára vonatkozó utasítások globálisak, jobbára az egyes betegségek kezelése során tapasztalt eredményeken alapulnak. A következő, csak tájékoztató jellegű felsorolásban azokat a betegségeket említjük meg, melyeknél a a kezelési módok az esetek több mint 70 százalékában biztos, pozitív eredményt adnak : vérző sebek, égés, fogyás, a sebészi beavatkozás bizonyos esetei. Egyes belgyógyászati betegségek : gyomorhurut, nyombélhurut, szívbetegségek, májbetegségek és az epevezeték megbetegedései. A léguti bántalmak : hűlés, orrüreg- gyuladás, homloküreg-gyuladás, torokgyuladás, gége-légcsőhörghurut vagy külömböző eredetű hörghurutok. Belső elválasztású mirigybántalmak: endokrin fogyás, agyalapi mirigy, mellékvesekéreg- vagy mellékpajzsmirigy-elégtelenség (lappangó, krónikus tetánia vagy görcsre való hajlam). Nőgyógyászati bántalmak : mikrobás, gombás, trichomonásos fertzőzések, nyálkahártya-sérülések, sebek stb. Elme- és idegbetegségek : pszihés eredetű étvágytalanság (fogyás), levert lelkiállapot, fizikai leromlás (fogyás, vérszegénység).
A méznek 3 adagolási formája van, alkalmazható külsőleg (kenőcs, ecsetelés vagy fürdő), belsőleg és injekció formájában (e forma még kísérleti fázisban van). Külsőleg bőrfelületre kenve naponta 1 - 3 kiskanálnyi használható, de 150 grammnál semmi esetre sem nagyobb adagban. Külömböző higításban a szem, az orr vagy a fülkagyló nyálkahártyája napi egyszeri vagy kétszeri adagolásban vehető igénybe. Női és férfi nemiszervek, valamint a végbélnyílás nyálkahártyájára tampon, borogatás, kúp formájában naponta egyszer vagy kétszer alkalmazható.b A légzőszervek külömböző betegségeire aeroszolos kezelésekben hasznos. Belsőleg szájon át 1 - 3 kiskanálnyi vehető be naponta (természetesen, ha nem ellenjavallt). Napi 100-150 gramm méz ajánlatos, de csak 2-3 napon át, nagyobb mennyiség használata már ártalmas. Általános és kötelező szabály : a mézzel való kezelési módok alkalmazása előtt kötelező a vér és vizelet cukorszint-vizsgálatnak elvégzése. Nem jó semmiféle méz cukorbetegség, pajzsmirigy-túltengés, az agyalapi mirigy túlmüködése, a mellékvesekéreg túlmüködése, kóros elhízás, koleszterin- és vérzsírtúltengés, mellékvese, petefészek, herék túlmüködése, petefészek-elégtelenség, súlyos idegbetegségek, mézalergia (túlérzékenység) esetén.
Vannak mérgező mézfajták is, ezeket a méhek az emberre mérgező hatású, de rájuk jórészt ártalmatlan anyagokat tartalmazó növényekről hordják be. Ártalmas lehet a méz akkor is, ha bizonyos mérgező vagy szagos, romlasztó anyagokkal kerül kapcsolatba. Olykor meg a piszkos, hanyag, helytelen begyűjtés, feldolgozás, csomagolás és tartósítás alkalmával fertőződik, esetleg a hosszas állásban romlik meg. Végül van külömböző ártalmas anyagokkal hamisított méz is, ezért a mézkedvelők legyenek nagyon elővigyázatosak, s az első osztályú mézet is csak orvosi előírásra fogyasszák.
Édes örömökA méz az egyik legősibb és legkedveltebb csemegénk. A történelem folyamán mindig különleges táp- és gyógyerőt tulajdonítottak neki. Emlegették szerelmi bájitalként csakúgy, mint az örök ifjuság elixirjeként. Beláthatatlan idő óta minden népnél afrodiziákum és serkentőszer hírében áll. Egyesek szerint azonban nemigen tartalmaz mást, mint egyszerű szénhidrátok formájában tárolt energiát.
- Mézsör A méz nem csak a világ első édesítőszere, de az alkoholtartalmú italok alapja is. Friss vízben feloldva pár óra alatt erjedésnek indul és rövid időn belül sörré érik. Régen a fiatalasszonyok az esküvőjük után egy hétig ezt itták, mert úgy vélték, hogy növeli termékenységüket. (Talán innen származik a mézeshetek elnevezés). A méz aszparaginsavat és E-vitamint tartalmaz, melyek jó hatással vannak a női nemi mirigyekre. Kis mennyiségben, de található ösztrogén is benne, ami szintén fontos szerepet játszik a női nemi működésekben. A méhsört mindenhol szent italként tisztelték, és különleges, rituális alkalmakkor fogyasztották. Hogy fokozzák erősségét, gyakran halucinogén növényekkel fűszerezték. A maja indiánok például bódító hatású fa kérgét vagy olyan békát (Bufo marinus) merítettek az italba, amelynek kiázó pszichedellikus méreganyaga, a DMT erősítette a mámoros hatást. A kategória legjobbjának a germánok ,,keserű fűvet", valószínüleg beléndekkel kevert mézsörét tartják, de a kókuszdióval elegyített mézbort is nagyon dicsérik, mivel rendkivüli módon hat a szerelemben megfáradt emberre.
- Mítoszok A maja indiánok hite szerint a Földet a méhisten teremtette. Erre az is utal, hogy egy szó jelöli náluk a világot és a mézet. Az isten, miután megismertette az emberekkel a mézsör áldásos hatásait, saját oltalmába vette és ettől kezdve csak a beavatottak ismerhették elkészítésének módját. Az ókorban a méhek fullánkjait Ámor szerelemnyilaihoz hasonlították, a kis állatok pedig a szorgalom jelképévé váltak. Ekkor a méz már mindent gyógyító csodaszer és univerzális ellenméreg hírében állt. Különleges alkalmazása is szokásban volt például fejfájás és impotencia esetén, de bedörzsölve a tetvek és poloskák elpusztítására is használták. Galenus általános erősítő és potencianövelő, valamint fiatalító szemek tartotta, míg Plinius egyszerűen csak mennyei csodaszernek nevezte. Európában különösen a provanszi rozmaringméz állt jótékony potencia- és erősítőszer hírében.
Minek köszönheti a méz afrodisztikus hatását? G felszívodó gyümölcscukrai azonnal hasznosítható energiává alakulnak, ezenkivül mint az édességek általában - serkentik az agyban a hangulatjavító endorfinok termelődését. Ásványi anyagai, vitaminjai és védő hormonjai jót tesznek az általános egészség állapotnak, s így a szerelmi életnek is. Talán annak is van jelentősége, hogy a méz bizonyos enzimei - a sejtanyagcsere katalizátoraként - elősegítik a szervezetben végbemenő kémiai folyamatokat.
Indiában például gyakran külsőleg, általában a nemi szerveken alkalmazták masszírozással. Ma már az is tudományosan bizonyított, hogy a mézkenőcs - nagy ozmotikus koncentrációjának köszönhetően - folyadékáramlást indít el, és élénkíti a helyi vérkeringést.
- Vadméz - Gyógyszerként és afrodiziákumként a vadmézet tartották a legjobbnak, mint például a mexikói fulánknélküli vadméh mézét (miel virgen) vagy a kínai Su kung-ot. Az utóbbi egy kínai ffűszerkönyv szerint erősíti az alkaterőt, és csökkenti a test időskori elgyengülését. A bolíviai callahuaya indiánok a lépből présekil ki a vadmézet, és a visszamaradt lépet (poge) is felhasználják impotencia és meddőség kezelésére, de az oregánóval fűszerezett mate teájukba is belefőzik, melyet afrodiziákumként fogyasztanak
- Méhtermékek - Nemcsak a méznek tulajdonítottak fiatalító és afrodísztikus hatást, hanem a többi méhterméknek is. Méhviaszból formázták például a szerelmi varázslások ember alakú bábuit. Ez a rítus a mai napig is él a woodoo kultúrában. Az ázsiai népek szerint a méhviasz megakadályozza az öregedési folyamatokat és az impotenciát. A leghatékjonyabbnak mégis a méhpollen számít, ami naponta fogyasztva megőrzi a testi egészséget és hatalmas nemi aktivítást eredményez. Újabban a nyugati országokban is rendszeresen fogyasztják, és a dokumentációk több-kevesebb sikerről is beszámolnak. A gyógyító és megelőző hatás elvitathatatlannak tűnik, de erotikus hatását időnként nyilvánosan kigúnyolják, titokban azonban sokan ilyen célból is élnek vele.
- Royal jelly -
A legritkább és legnehezebben hozzáférhető méhtermék a gelée royal. A méhlárvák kezdetben csak ezzel táplálkoznak, később pedig kizárólag az anyakirálynő lárvája eheti ezt a mennyei eledelt. Csak az utóbbi időben dolgoztak ki megfelelő eljárást a kinyerésükre, ugyanis a gelée royal rendkivüli érzékeny fényre, hőre, nedvességre. Az orvosi, egészségügyi kutatások a legújabb csodaszerként tartják számon, zsírokat, egyszerű cukrokat, B1, B2, B6 vitamint, ásványi anyagokat, nikotinamidot, biotent, aminobenzoesavat, enzimeket és hormonokat, vitamint eddig nem azonosított vegyületeket tartalmaz. Hatékonynak bizonyult érelmeszesedés, emésztési zavarok, bőrbetegségek, szövethiány, és kiválasztási panaszok gyógyításában. Ugyancsak gyakran számolnak be az impotencia és a frigidítás kezelésében való sikeres alkalmazásáról. Több kisérleti személy említette, hogy kúraszerű alkalmazása a nemi képességeit fokozta. Tudományos kisérletek pedig igazolták, hogy a spermatermelésre serkentőleg hatott, ezáltal a libidó is erőteljesebb volt, és a szexuális izgalom is növekedett.
Viagra sikerét követően megjelent trmészetes potencianövelő, a Niagra fő hatóanyagai között is megtaláljuk a royal jelly-t. Lehet, hogy azok a bizonyos azonosítatlan összetevők felelősek az afrodisztikus hatásáért?
------------
A MÉHSZUROK
A méz egyike a legtökéletesebb természetes táplálékoknak : 75 százalékban gyümölcscukrot, 20 százalékban vízet és 5 százalékban vitaminokat, valamint ásványi sókat tartalmaz. A természet szorgalmas munkásai azonban nemcsak mézet termelnek, hanem a jóval értékesebb méhpempőt és a hasonlóan értékes propoliszt (más néven : méhszurok, méhenyv), valamint méhviaszt is. A méhszurok a méhek gyógyszertára és az apiterápia nagy reménysége. Tartósító szerként, hegképzőként, fertőtlenítőként már mintegy 5000 éve használják, több mint 20 féle gyógyhatását és 200 alkotóelemét mutatták ki. 50-60 százalékban gyantaféléket és balzsamokat, 30 százalékban viaszt, 8-10 százalékban illó olajokat, 5 százalékban virágport, valamint kisebb mennyiségben még számtalan ismert és ismeretlen anyagot, nyomelemet tartalmaz. A kaptárban -- előfordulási helyétől függően -- külömböző szerepet tölt be. E méhek által készített anyagnak az a szerepe, hogy vegyi, fizikai és biológiai hatásával védje a méhek életét. Méhszurokból van a sorompó a kaptár bejáratánál, innen kapta a nevét is : a propolisz görög szó jelentése :,,a vár előtt". A méhszurkot több irányú hatása alkalmassá teszi csaknem minden betegség kezelésére.A következő betegségekben a méhszurkos kezelés nagyon jó, biztos, gyakran beigazolódott eredménnyel jár : heveny és krónikus, helyileg és általánosan ferzőző csírák által okozott megbetegedések, a sugárzás okozta károsodások, az öregedéssel járó betegségek, külömböző grippás állapotok, himlő, vöröshimlő, övsömör, külömböző csömörök. A légzőutak megbetegedései, arcüreg- és orrüreg-gyuladások, garatmandula-gyuladása, gégegyuladás, légcsőgyuladás, hörghurut, hörgőtágulás, asztma, gócos tüdőgyuladás és nikotinmérgezések esetén is hatásos orvosságnak bizonyult.
Az emésztőszervek megbetegedései közül az aftás szájüreg-gyuladás, zabola, nyelv-gyuladás, savtúltengés, gyomor-nyombélhurut, bélhurut, vastafbél-gyuladás, aranyér, fekélybetegségek, krónikus hasmenések esetén rendkivül hatásos a méhszurok 3 - 4 napig tartó adagolása. Vesebetegek, úgymint vesegyuladás, vesemedence-gyuladás, holyaggyuladás, húgycső-gyuladás kezelésében méhszurok-készítményekkel szintén nagyon jó eredményeket értek el. Ugyancsak nagyon eredményesen kezeltek méhszurokkal egyes férfi nemi szervi fertőzéseket, gyuladásokat ; női nemi szervi megbetegedések közül a petefészek-gyuladás, méhgyuladás, emlőgyuladás, hüvelygombák stb. esetén ajánlatos. Idegrendszeri betegségekre, mint a szervezet túlzott igénybevétele, stresszek, külömböző idegrendszeri zavarok, valamint öregedés esetén a méhszurokkal valü kezelés szintén hatásosnak bizonyult. Sebészi beavatkozások alkalmával rendkívül jó eredménnyel alkalmaztak méhszurok-készítményeket vérző sebekre, nehezen gyógyuló sebekre, visszérfekélyre, égésre, fagyásra, üszkösödésre, izomgyuladásra, bőrkeményedésre(tyukszem) és genyesedésekre. Reumatikus bántalmak -- lumbago, lombosciaticus idegfájdalmak -- és külömböző ízületi gyuladások esetén is hasznosak a méhszurok- készítmények.
A méhszurok kiváló gyógyhatását észlelték bőrbántalmak esetén is : gombás fertőzések, külömböző ekcémák, bőrsorvadás, erős bőrviszketés. Kezelnek méhszurokkal külömböző szemgyuladásokat, szájüreg-gyuladásokat, foghús-tályogot, fogszuvasodást. A ,,Propolisz H4" vízes oldatát a mérgező méhszúrás tűneteinek megszüntetésére használják rendkivül jó eredménnyel. Bármilyen sokoldaluak és csodálatosak is a méhszurokra vonatkozó javallatok és a vele való kezelési eredmények, tudni kell azt is, hogy vannak betegségek, amelyekre a méhszurok ellenjavallt és ártalmas. Így, mivel érszűkítő hatású, használata viszonylag ellenvallt egyes szívrendszeri betegségek (szívkoszorúér-szűkűlet, szívelégtelenség, érszűkűlet, magas vérnyomás), valamint veseelégtelenség és sárgaságos májbetegségek esetén. Alergiás tünetek fellépése vagy vele született tűrőképesség-hiányra utal, vagy a méhszurokkal történő kezelés következménye. Orvosi ajánlás és felügyelet nélkül a méhszurokkal történő kezelés minden formája ellenjavallt!
-------------
A VIRÁGPOR (pollen)
Méhek milliói gyüjtik össze a nyíló virágokról, s viszik kaptárakba. A virágpornak a növények megtermékenyítésében van elsődleges szerepe. Előmozdítja a gyümölcs és a mag kialakulását, ezáltal pedig az új növények kifejlődését. A méhek a virágport használják fel utódaik felnevelésére. A tápértéke olyan nagy, hogy a hatnapos fejlődési időszakban több százszoros súlygyarapodást eredményez. A külömböző virágpor-féleségek vizsgálata alapján mint egy 50 féle alkotóelemet sikerült kimutatni : a 22 ismert aminosav közül 20 - at, ezenkivül fehérjéket, külömböző cukrokat, hormonokat, vitaminokat, enzimeket, zsírokat, ásványi sókat, ízanyagokat és vizet (a szárított pollen nem tartalmaz vizet). Tápértékben a szárított pollen a legdúsabb, viszont gyógyászati szempontból csökkent értékű. Erre az egészen friss pollen a legalkalmasabb. A virágporhoz képest, a méhészeti pollenben többletként nektár, méhgarat-váladék és kevés méz van, ezekkel az anyagokkal formázza ugyanis a méh kis gömböcskékké a virágport. A virágpor a benne lévő fehérjék, ásványi anyagok, hormonok, életfontosságú vitaminok révén jól illeszkedik be a modern táplálkozásba. Élénkíti és regenerálja a beteg, leromlott szervezetet. Természetes tápanyag, amely szabályozza a belek müködését, csodálatos gyorsasággal növeli a vér hemoglobin-tartalmát. Új erőt ad a túlfeszített munkában megfáradt szervezetnek. Vérszegény gyermekeknél a virágporral való kezelés a vörös vértestek gyarapodását eredményezi. Idősek és gyengélkedők súlya gyorsan gyarapszik, erejük helyreáll, általános egészségi állapotuk és közérzetük javul. A virágpor erősíti a szív és az agy finom véredényeit, serkenti a növekedést, javítja a látóképességet -- a riboflavin vitamin révén. A kéntartalmú aminosav (sistin) használ a hajhullás ellen. A virágpor egyben segít a prosztatamegbetegedésben szenvedőkön is.
A pollen alkalmazásának a gyógyászatban mind külső, mind belső formája ismeretes. Külsőleg magában vagy kenőcsökben és folyadékokba keverve, bőrfelületekre vagy nyálkahártyákra kenve alkalmazzák (a hüvely nyálkahártyájának kezelésére kúpot használnak). Belső használatra a pollent a beteg kanállal veszi be (a fémkanál nem ajánlott!), naponta nem többet, mint három kiskanálnyi adagot, egy-egy kúra tartalma 1 hét, legtöbb 4 hétig adható.
Mézgező méhészeti pollen is létezik, amit a méhek mérgező virágporból készítenek. De ártalmas a szervezetre apollen akkor is, ha megromlik, ha élőlényekkel (élősködőkkel, tetvekkel stb.) fertőződik, rovarírtók vagy más fizikai károsító tényezők érik (elektromos sugárzás stb.).
A pollen használatának ellenjavalatai a pszihés eredetű betegségek : mánia, fokozott nemi izgalom, agyérelmaszesedés ; belső elválasztásu mirigyek anyagcsere-zavara; előrehaladott cukorbetegség, prosztatadaganat, elhízottság, agyalapi mirigy, mellékvese, here túlmüködése, magas vérkoleszterin-szint, magas vérzsír-szint. Ellenjavallt túlérzékenységben, különösen a pollenre allergiás egyének esetén. A pollen, akárcsak a méz, hatóanyagokban túl tömény készítmény, túladagoláskor a nem kívánt mellékhatások szinte azonnal jelentkeznek, ezért elővigyázatosságra van szükség ; a használandó készítményt, a kezelési módot és az adagolást szakorvos írja elő.