HÁZI SZÉPÍTŐSZEREINK
A víz és a bőrápolás
Szervezetünk legfontosabb alkotóeleme a víz, amely nélkülözhetetlen szerepet játszik az életünkben. A víz kozmetikai szerepét a századfordulón ismerték fel, akkor amikor egy ťisztességesˇ lány, vagy asszony még nem festhette magát, de vizet és szappant már használhatott szépítkezésre. A víz kozmetikai alkalmazása az ötvenes években kezdődött. Biológusok, orvosok és vegyészek bizonyították, hogy a bőr rugalmassága, fiatalsága szorosan összefügg a kötőszöveti rostok és az alapállomány víztartalmával, duzzadóképességével. Tehát a szépséghibák jelentős hányada a bőr elégtelen víztartalmának rovására írható. Javasoljuk a gyakori mosdást, illetve nagy víztartalmú krémek használatát, valamint a bőr permetezését, borogatását, gőzölését.
- Mit kell tudnunk a vízről?
1. A meleg víz hatására kitágulnak a bőrerek, megváltozik a légzés is. Amikor például forró fürdőbe lépünk, egy pillanatra eláll a lélegzetünk, utána szaporán lélegzünk.
2. A hideg víznek érszűkítő hatása van, ugyanakkor frissít. Célszerű váltogatni a meleg és a hideg vizet, mert ez tornáztatja az ereket. A meleg egyébként csillapítja a fájdalmat, nyugtat és a bőrerek tágulásával egyidőben az agy vérkeringése is fokozódik. A bőrre nagyobb erővel rácsapodó vízsugarak - zuhany , víz-sugármasszázs stb. - élettani hatása a masszázséhoz hasonló.
3. Gyógy és ásványvizek
- Aszénsavas vizek - pl. az ásványvizek - viszonylag kevés sót, de sok oldott szén - dioxidot tartalmaznak. Mivel felsziíni vérbőséget idéznek elő, frisítik a fáradt, vértelen bőrt. Akár krémeket is bemaszírozhatunk velük. -
- A földes-meszes vizek - alkáli földfémet, hidrogénkarbonátokat tartalmaznak. Zsíros bőrök ápolására jól alkalmazhatóak.
- A kénes vizek - szulfátokat, szénhidrogént tartalmaznak. Kiválóak zsíros, pattanásos bőr ápolására, főként ha még radioaktív iszapot is tartalmaznak.
- A jódos-brómos vizek - nem alkalmasak kozmetikai célokra, mert könnyen okozhatnak gyuladásokat. Jó tudni azt is, hogy a vízhiányos és száraz bőr rosszul tűri a sókban gazdag vizeket.
A szépségápoláshoz hozzátartozik a heti 2 -3 -szori meleg, vagy forró fürdő, amelynek a hatását fokozhatjuk, ha a fürdővízbe különféle aromás olajokat csöppentünk.
Ilyenek :
- a fenyőolaj - nyugtat, dezodorál, tágítja a bőrereket, különösen ajánlott a klimaxos nők számára.
- a kamilla - csökkenti a gyuladásokat.
- a mustár - tartós vérbőséget okoz, ezáltal frissít, javítja a közérzetet és migrénes fejfájások esetén is ajánlott.
Kevesen , de akadnak olyanok is, akiknek a bőre rosszul, vagy sehogy sem tűri a vizet. Ilyen tünet nagyon ritkán fordul elő. Ebben az esetben orvosi javaslatra, speciális krémeket használjunk napi tisztálkodásra, illetve bőrápolásra.
Figyeljen a hajára !
A haj színe és tulajdonságai öröklődöttek. Ezek olyan adottságok amelyeket csak részben, kémiai anyagokkal ( festék, dauervíz) tudnak megváltoztatni. Van azonban olyan is, hogy a haj hirtelen megváltozik. Gyakran egészségügyi indokok, hiányjelenségek vannak e mögött.
Ha a haja vékonyabbá válik, az kovasav, vas vagy szelén hiányt jelez vissza. Ha a nőknél életük derekán jelentkezik ez a változás, akkor az legtöbször ösztrogénhiányra vezethető vissza. Ezek a petefészki hormonok sokféleképpen befolyásolják kinézetüket.
Ha a haja hírtelen erőssen zsírosodik, akkor beteges faggyúmirigy-túlmüködésről van szó. Hormonális zavarok, anyagcserebetegségek, lelki problémák is okozhatják ezt a gondot.
A korpásodás külső hatások következménye, a fejbőr védőrétege károsodik a külömböző vegyi anyagoktól, s ezzel ajtót-kaput nyit a baktériumoknak. Néhány esetben okoz gyuladást.
Ha a haja szemmel láthatóan - ok nélkül - élettelen és fénytelen lesz, általában hiányos vitamin és ásványi anyag bevitelre utal. Minden esetben segíthet az A - és B - vitamin, a kalcium, magnézium.
A töredezett hajvég a helytelen kezelés következménye ( túl forró levegővel való szárítás, színezés, dauer, túlzott napozás ).
Tippek... hajhoz
- A hajbalzsamot a rövidre vágott frizurába fésülje, hosszú hajba pedig dörzsölje bele.
- Vékony szálú, töredezett hajra csak ritkán használjon sütővasat, mert az erős meleg még szárazabbá teszi.
- Ha dauerolt a frizurája, felfrissítheti a hullámokat hajszesz és víz azonos arányú keverékével. Miután a hajára szórta, ujjaival formázza a tincseket.
- Spirál alakban tekerje haját a sütővasra. Tíz másodperc után óvatosan húzza le a tincset.
A kozmetikai arckezelések mellett szükség van otthoni arcápolásra is. Nézzünk körül a kamrában, és használjuk bátran a régi, jól bevált házi szereket.
- ALKOHOL : (70 % - OS) ugyanolyan adag ricinusolajjal összerázva és a fejbőrre dörzsölve nagyon jó korpásodás ellen.
- BURGONYASZELET :vagy reszelt burgonya nyersen felrakva a táskás, karikás szemre frisítő hatású. Főtt burgonya és egy kis meleg tej keveréke péppé nyomva a kézbőrét simává és fehérebbé teszi, továbbá konyhai ( hagymás ) szagát is teljesen megszünteti.
- CITROMLÉ : fehérítő, finomító és szagtalanító szer a háziasszonyok kezére. Hajmosás után növeli a haj tartósságát, táplálja a fejbőrt. Szinte elengedhetetlen a legtöbb arcpakoláshoz.
- ECET : a hajmosás utáni öblítővízben a hajat puhává és fényessé teszi. Fél liter ecet a fürdővízben frissítő hatású a bőrre. Lábvízhez téve fagyás és lábízzadás ellen használható.
- ÉLESZTŐ : elfogyasztva vértisztító, de sok arcápolásnak és maszknak is alapanyaga, vitamintartalmánál fogva.
- HÁRSFATEA :_borsmentával, papsojtlevéllel jó arcgőzölő paskolást ad. Zacskonyi hársfatea a fürdővízben javítja a közérzetet, nyugtatja az idegeket, az alvást és teája köhögéscsillapító.
- JOGHURT : arcon és nyakon elkenve élénkítő és fiatalító hatású. Jó hatásu napégés ellen is.
- KEMÉNYÍTŐ : liszttel és vízzel össze keverve fehérítő pasztát ad a szeplő és más bőrelszínezések ellen, különösen a nyakon.
- TOJÁSFEHÉRJE : habként frissítő és simító hatású az arcra.
- MÉZ : vékonyan az arcra kenve és 10- 20 percig rajta hagyva, az arcbőrt ellátja vitaminokkal. Ezért is használják sok maszknál.
A nyugott alvás
Az alvása szervezet pihenését szolgáló életfolyamat. Alvás közben az anyagcsere lelassul a légzés mélyül, a szív ritkábban ver, az izmok elernyednek, az idegrendszer felfrisül. Az alvásigény az életkortól, a végzett munkától, a körülményektől és az egyéni adotságoktól. A felnőttek átlagos alvásszükségletr 6 -8 óra . Az alvásigényt azonban az életmód is jelentősen befolyásolya. m i biztosítja legjobban az egészséges alvást ? A kiegyensúlyozott munka, az egészséges elfáradás. Ez a nappali ébrenlét és az éjszakai alvás ritmusának az alapja. Az alvászavarok, az álmatlanság legfőbb oka a rendszertelen életmód. Téved, aki azt gondolja, hogy annál jobban alszik, minél később fekszik le. Ha rendszeresen, mindig ugyanakkor fekszünk le aludni, akkor az álmosság óramű pontossággal jelentkezik, rendezetlen életmód mellett viszont az alvás szeszélyessé szabálytalanná válik. Alvászavarok miatt a legtöbben altatószerekhez folyamodnak, ezek ártalmassá válhatnak, mert rendszeres szedésüket megszokjuk, a napi adagot folyton emelni kell. A gyógyszerek az agykéreg tevékenységét bénítják, és az így bekövetkező alvás a természetes alvásnál kevésbé mély és pihentető. Altató gyogyszereket tehát csakis orvossal való megbeszélés alapján tanácsos szedni ! A jó alvás egyik fontos feltétele a jó fekvőhely. Az ideális fekvőhely kényelmes, de nem túl puha, inkábbrugalmas. A hálóhely lehetőleg a lakás legnyugottabb helyén legyen. Fülledt, túl meleg szobában rosszabbul alszunk, mint ott, ahol jól kiszellőztettek.
.