ÖNMAGUNK ÁPOLÁSA
Otthonunk gondozása közben nem szabad elfeledkeznünk arról hogy mindez nem öncélu tevékenység - hanem a család minden egyes tagja.számára hasznos foglalatosság. A szép lakáshoz hozátartozzik lakoinak gond - ozott külseje is
- A bőr
Nem marad öröké oly rugalmas, mint fiatal korban. Az öregedés- jelei először rajta jelennek meg. A bőr ráncai elsősorban az arcon szoktak kiütközni, a bőr kiszáradása okozza őket ; de nemcsak a fagyútermelés csökken, hanem a bőrben lévő víz mennyisége is. Ránc ott üti fel előbb a fejét, ahol a bőr alatti zsíros kötőszövet nem feszíti kieléggé. Általában a sovány ember bőre hamarabb ráncosodik. Kozmetikusok külömböző borogatásokat és pakolásokat javasolnak az arcbőr rugalmasan tartására, amelynek minden bizonnyal megvan a maguk jó hatásuk. De a legjobb kozmetikus maga az egészséges táplálkozás : a változatos, vitamindús menü. Az A - vitamin hiánya a bőr és nyálkahártyák megbetegedése váltja ki. A bőrdurva lesz, a szem kötőhártyája begyulad. A -vitamintartalmaz a máj, a tojássárgája, a hal, a tejtermékek. A cseresznyében, kelkáposztában, sárgabarackban, sárgarépában is sok található. Az A - vitamin zsírban oldódik, ezért ne csak salátára, hanem pl. a külön fogyasztott reszelt sárgarépa is kevésétolajat. A b - vitaminok az idegek, a nyálkahártyák és az izmok anyagcseréjében igen fontosak. Megtalálhatók a sertéshúsban, élesztőben, a kenyérben, hüvelyesekben, káposztában, gyümölcsben. Főzéskor gondoljunk arra, hogy a b - vitamin vízben oldódik, tehát csak annyi vízben főzzük a zöldségeket, amennyit fel is tudunk használni ; a levet sohase öntsük el ! A c - vitamin biztosítja a szervezet ellenállását a betegségekkel szemben. Megtaláljuk a zöldségfélékben, gyümölcsökben, burgonyában, savanyúkáposztában, hagymában. Hőre érzékeny, főzés közben veszít értékéből. A tisztított gyümölcsök a levegővel érintkezve ugyancsak veszítenek c - vitamin tartalmukból, ezért csak közvezlenül fogyasztás előtt hámozzuk meg őket. A d -vitamin napsugár hatására képződik testünkben, ez biztosítja a bőr bársonyosságát ; a hiánya a faggyúmirigy - müködést rendszertelenné teszi. Tartalmazzák a tejtermékek, a tojássárgája, a hal, a zöldségek. Zsírban oldódik. Egészségesebb hát a salátákra az olajos öntet, mint a hagyományos ecetes- sós víz. A fáradt bőrre jó hatású az ún. répamaszk ; 4 -5 fiatal répát puhára főzünk, pürévé törjük és gézre terítjük. Az igy nyert pépet pihenő állapotban negyedóráig hagyjuk az arcon, hogy a géz érjen a bőrfelülethez ; langyos vízzel mossuk le. A zsíros bőrt tejes tisztítókrémmel kezelhetjük ; egy kanálnyi tejport meleg vízzel péppé keverünk, s este, lefekvés előtt vattával egyenletesen kenjük az arcbőrre, majd ujjbegyünkel alaposan bemaszírozzuk. A felesleget vattával letöröljük. Akinek mitesszerei vannak az állán, az orr környékén, a homlokán, benedvesített búzadara- dörzsöléssel reggel is este is sikerrel küzdhet ellenük. Ha szempillánk rövid, s ráadásul könnyen okoz gyuladást, kenjük rá vattával reggel és este néhány csepp ricinusolajat.
- A haj
Minden ember fejének dísze, ráadásul védi a fejét a megfázástól. Megőrzéséhez a fejbőr hígiénijárol se feledkezhetünk meg. Legfontosabb a feszessé vált fejbőr lazítása a vérkeringés élénkítése. A hajszáleres masszázs javítja a bőr és a hajhagymák táplálékfelvételét, s megszünteti a rossz vérellátás okozta hajhullást, serkenti a haj növését. Masszázskor a bőrt ne dörzsöljük, ne az ujjunk szerepeljen, hanem a fejbőrt mozgassuk el, gyúrjuk át az ujjaink segítségével. A maszírozást kitartóan kell gyakorolni. A kezdeti ügyetlenség arra készteti az embert, hogy az ujjabegyeire támoszkodjék és nagy erőt fejtsen ki, valósággal gyakorolva az ellenálló izmmokat, ezt nem szabad tenni ! A bőr fagyúmirigyei a bőrfelszinre üritik tartalmukat s ezt az anyagot kell a hajszálakra felvinni, hogy azokat teljes hosszában megakadájozzuk a kiszáradástól. Ezt a hajkeféléssel érjük el, ami egyben a port is eltávolítja. Mindennapi használatra ovális fejű, srtéssörtéből készült kefét vásároljunk, a müanyagszőrű kefe általában rontja a hajat. A hajkefélést úgy végezhetjük helyesen, ha mélyen előrehajolunk, a keféttarkonkra helyezzük, majd a hajnövés irányában, tetőtől a végekig határozottan többször húzzuk végik a hajunkon Egyenenesedjünk fel, s balról jobbra többször, majd jobbról balra ugyanúgy alaposan végigkeféljük a hajunkat. Végül elölről kefélyük hátra. Addig ismételjük, míg fejbőrünk kellemesen bizsereg
- Kézápolás
- A. ráncosodo kezet hetenként egyszer áztassuk meleg sós vízben hosszabb ideig. Utánna alaposan mossuk meg szappannal, és zsíros, kézápoló, készítménnyel bedörzsöljük.
- A vörösödő kezünket váltakozva helyezzük hideg-meleg vízbe ( a melegbe dobjunk maréknyi sót ) Dörzsöljük át gyakran kámforos, alkoholos oldattal. Majd szárazon, szappanozó mozdulattal mossuk kezeinket.
- A nyirkas kezet úgy ápoljuk, hogy távol tartjuk a meleg víztől, mossuk meg gyakran friss, hideg vízben, szappannal. A kámforos-szeszes bedörzsölés is sokat segit.
- Ha kezünk kellemetlen szagot vesz fel, dörzsöljük át ecetes vízzel, öblítsük le hideg vízzel, majd mossuk meg szappannal.
- Valahányszor úgy érezzük, hogy a munkában tönkrement akezünk, áztassuk esténként meleg vízbe mossuk meg alaposan szappannal, Akiáztatott kezet ne szárítsuk meg, csak a vizet itassuk le rolla. Zsíros, bőrtáplálo krémmel vastagon kenjükbe, s huzzunk rá éjszakára vastag pamutkesztyüt.
- A nikotin foltokat citromlével távolitjuk el ujjainkról.
- A nehéz munka okozta bőrkeményedéseket habkővel dörzsöljük le.
- Lábápolás
- Sokszor és sokat vesszük igénybe, egy idő után különös kiméletre szorul testünk e két tartóoszlopa.
- Igen fontos a megfelelő lábbeli kiválasztása, mindig a kényelem és a célszerüség, ne pedig a divat legyen az elsőrrendü szempont. Válasszunk középmagas sarkú cipőt, minden véglet egészségtelen, káros.
- Mindenkinek ajánlható a váltott hőfoku lábfürdő. Forróval kezdjük, hideggel végezzük. Rakjunk avízbe néhány evőkanál sót.
- Lehetőleg járjunk sokat mezítláb.
- Tornásztassuk a lábunkat Állljunk többször egymás után lábujhegyre, majd gugoljunk le. Probáljunk meg lábujunkal tárgyakat felemelni. Kerékpározzunk, járjunk lépcsőn, gyalogoljunkstb.
- Naponta váltsunk tiszta zoknit vagy harisnyát, s cipőnket is cseréljük legalább kétnaponként
- Lábkörmeinket hetente legalább egyszer, fürdés után vágjuk le. sohase kerekítsük őket le, mint a kézkörmökkel tesszük. Reszeljük egyenesre az ujhegyek magasságában.
- Ne probáljunk új cipőt, amikor hideg a lábunk, a meleg láb olykor 1/2 számmal nagyobb cipőt igényel.
- Soha ne hordjunk szoros cipőt, s különösen télen nem ; keringési zavaropkat, majd fagyást okozhat.