TÜKRÖM , TÜKRÖM. . .
- A téli ünnepek eszemiszomja nyomot hagy az ember arcán: vértodúlásos arcbőr, karikásszemek, nemkívánatos súlytöblet jelentkezhetnek. Megújulását jól segítik az arcpakolások, borogatások. Elsőként készítsük elő a bőrt a hatóanyagok befogadására. Kezdjük az év első hónapját ésszerű táplálkozással, a szervezet méregtelenítésével. Kerüljük ilyenkor a nehéz ételeket, s a napi étrendbe iktassunk minél több gyümölcsöt, zöldséget. Ne hiányozzék a sárgarépa, a zeller, az alma. Néhány napon át vacsorázunk joghurtot vagy két almát ( különben, az év minden szakában ajánlatos legalább egy nyersalmát elfogyasztani naponta ! ). Ha lehet, minden reggel igyunk meg egy pohár gyümölcslevet. E belső kezeléssel párhuzamoson foglalkozzunk borogatás. Kamillás gyogyteába áztatott gézzel betakarjuk arcunkat és nyakunkat. A borogatás olyan meleg legyen, hogy ne süssön. Ne hagyjuk kihülni a borogatást, vegyük le, mártsuk meleg teába, legalább öt ízben. A maszk felvitele előtt krémezzük be gondosan, de vékonyan az arc legérzékenyebb részeit, a felső szemhéjat, a szemzugot, a szem alját és az ajkakat. A pakolástujjunkal egy - egy ecsettel kenjük föl, befedve az egész arcot és a nyak elülső részit. Amíg az arcmaszk hat, ne számolyuk türelmetlenül a perceket, ne végezzünk valamílyen halaszthatatlan munkát, maradjunk tudatosan ellazulva, hanyat fekve. Az így eltöltött 20 -30 perc alatt egész szervezetünk is felfrisül. Apakolásokat, azok anyagait, eszközeit rendkivül tisztán kezeljük. Aszépítő maszkok csak kiegészítőek, sohasem helyetesítői a rendszeres kozmetikai kezelésnek. A bőrápoláshoz hozzátartozik a friss levegő, az elegendőő alvás, a helyes táplálkozás, a fürdés, a torna, a sport.
- Az arcbőr tísztítására, különösen, ha száraz, használjuk ki telyes mértékben a tél nyújtotta kincset - ,,a havat". Tiszta helyről gyűjtsük be az olvasztani valót, s miután elolvad, a nyert folyadékot steril gézen szürjük át. A zsíros bőrnek is használ a hóbol nyert víz. A kertek termése hozzájárulhat nyári bőrszinünk megőrzéséhez. Ilyen barnító kozmetikumot nyerünk a sárgarépából, amely teli van a bőrnek is hasznos, jól felszivodo vitaminokkal. Egy kisebb megtisztítunk, műanyag reszelőn lereszelünk, pár csepp olajjal meghintjük, jól összekeverjük. Pár percen belül levet ereszt , amit ujjunkkal gondosan a megtisztított arcra simítunk. A sárgarépa finom szines olaja hamarosan napsütötté varázsolja a sápadt arcbőrt is. Vigyázni kell arra, hogy egyenletesen, vékonyon fátyolszerüen kenjük fel az olajat, különben sárgás és foltos lesz Hetenként kétszer háromszor ajánlatos reggelente e szerrel könnyed simítást végezni az arcon. A - vitamin is szorgalmasan adagolja !
- Hajunk vissza nyerheti természetes szépségét, rugalmasságát, hahangsúlyt fektetünk a belső kozmetikumra. Iktassunk étrendünkbe naponta 1 db lágytojást ( vagy turmixitalban, nyersen ), 1 kanáltejszint, 2kávéskanál mézet, 1 -2 kávéskanál virágport. Fogyasszunk továbbá minél több nyers gyümölcsöt, főzeléket. Külsőleg is támogatnunkkell a haj regenerálodását. A fejbőr vérkeringését javítja a napi száz kefehúzás; ötven a nyak vonalától a homlok irányába, ötven ellenkezőleg. Ehhez egy- másfél perc elegendő. A fejbőr bizsergése jelzi, ha jó munkát végeztünk. Durva fémkefét, fémfésüt nehasználjunk, csak felsértik a hajszálakat. Atöredezett hajvégeket 4 - 6 hetenként vágni kell. Hetenként mossunk hajat, lehetőleg babasamponnal. A szárítást nem érdemes elsietni sem a fodrásznál sem othon. Ne szárítsunk túl hírtelen, túl forrón ; árt a fejbőrnek és a hajszálaknak.
- Ne hanyagoljuk a nyakat ! Ha nem törődünk vele, hamarosan megráncosodik, ami nem éppen szívderitő látvány. Segítségünkre van, ha testtartásunk egyenes, éjszaka pedig párna nélkül alszunk ; ezek az első teendők. A hideg zuhany, a nyak masszírozása és a torna egészítik ki az ápolást. A nyakbőrt épp úgy táplálni kell, akár az arc bőrét, tehát arcunkal egyűtt kenjük be a nyakat is. Ha a nyakbőr petyhödt, száraz színe sárgaszürke, a következő borogatást ajánljuk rá : 1 liter esővízben felfőzünk egy púpos kanál mályvagyökeret és egy maréknyi kamilla virágot. Addig főzzük, míg a folyadék a felére apad. Leszürjük, hagyjuk kihülni. Egy másik edénybe tegyünk egy kanálkeményítőlisztet és adjunkhozzá kezdetben egy keveset a kihült főzetből, keverjük jól el, majd töltsük hozzá az egész mennyiséget. Egy négybe hajtott gézdarabot mártsunk a keverékbe, s terítsük a nyakunkra. Végül mossuk le bő, langyos vízzel. Ilyenkor már fölkészülhetünk a melegebb hónapokra, amikor rövidujjú blúzt vehetünk föl. Előzőleg ellenőrízzük a könyökünket. Ha a bőre száraz és érdes, egymásután több napon át kenjük be olajjal, amikor verbénakivonatot keverünk. A tavaszi eső jó hatású, erősíti az arcbőrt. Ne szalasszuk el a természet nyújtotta alkalmakat, hogy esőben sétálhatunk, s tartsuk oda arcunkat az égi zuhanynak.
- Letisztított arcbőrünket vastagon bekenjük bőrtápláló krémmel, erre hideg borogatást teszünk, s így fekszünk 15 percig, felpolcolt lábbal.
- Zsíros és normál bőrűeknek ajánlott :bekrémezett arcunkat 10 csepp citrommal habbá vert tojásfehérjével kenjük be, ezt 5 - 6 perc után gondosan mossuk le langyos vízzel. Hasonló a száraz és normál bőrűeknek ajánlható pakolás, amely 10 csepp olaj.
- Csepp citrom és egy tojás sárgája keverékéből áll. Május folyamán gyüjthetünk be kamilla virágot, amelynek kitűnő fertőtlenítő, érzéstelenítő és gyuladáscsilapító hatása közismert. Hatásának fokozása végett készítsünk koncentrált növénykivonatot az alábbi módon. Fél orán át áztassuk egy kanálnyi növényt egy csésze hideg vízben. A folyadékot szürjük át, majd tegyük egy befőttesüvegbe. A megmaradtvirágokat két pohárnyi forró vízzel forrázzuk le, s hagyjuk lefedve negyedorát állni. Miután átszürtük, a teát ráöntjük az első folyadékra. Télire szárítva tárolhatjuk a tea virágait.
- Séta vagy kirándulás alkalmával gyüjtsünk szépségápoláshoz alkalmas növényeket. Ilyenkor virágzik pl. a hárs. A leszedett virágokat szárítsuk meg, tiszta zsákocskákba téve száraz, jól szellőző helyen tároljuk. A megszárított hársvirágot a téli hónapokban használhatjuk fel, akár nyuktató fürdőként ( 500 g hársvirág egy fürdőhöz ), akár a szem alatti karikák eltüntetésére ( langyos borogatás 5 percen át ). Hársfarázatot használunk továbbá torok és szájöblögetésre is ( 4 kanál virág egy nagy pohár vízhez, s ehhez még késhegynyi szodabikarbónát adagolunk ). Másik szépvirágunk a csengetyűfű. Főzete borogatásként serkentő hatású a hervadt, száraz arcbőrre. Nyugtató olajat is készíthetünk belőlle, amit hosszas napozás utáni leégéskor használhatunk. Receptje : a csengetyűfú virágjait egy honapon át napraforgóolajban áztatjuk ! Mikor eljön a kajszibarack ideje, egyetlen napot se mulasszunk el, hogy az érett gyümölcs húsával megtisztítjuk és felfrisítjük arcbőrünket. Parajpakolást is készíthetünk. Friss spenotot apróra vágunk, álni hagyjuk, amig levet enged. Péppé sűrítjűk talkummal ( zsírhiányos bőrre ezt tejpórral helyetesítjük ). Valamennyi bőrtipusra kiválló nyugtató, hámképző pakolás. Ásványi anyag, A és C vitamin - tartalma jelentős. Magas klorofiltartalma miatt fertőtlenít, a sebek gyógyulását segíti.
Ha nehezen viseljük el a nyári hőséget, íme, néhány ellenszerként ajánlatos eljárás.
- Erős izzadás esetén naponta igyunk meg 1 - 2 pohár díolevél teát : e belső kezelést diofalevél fűrdővel is összekapcsolhatjuk, amely erősíti a szervezetet és csökkenti a verejtékezést. Ha arcbőrünk leégett, vegyünk egy marék zöld salátát, forázzuk le, majd nedvesen borítsuk az arcunkra. Gyuladáscsökentő hatása hamar jelentkezik. Az erős napfény fokozza a bőrbántalmak jelentkezését, a túlzott faggyúképződést. Az ilyenkor gyüjtött cickafarkfű forrázatként ( 1 kanálnyi cickafarkoat egy pohár vízhez ) borogatáshoz használható gyuladásos bőrre ( kamilával is keverjük ). A borogatás után tápláló krémet használjunk. A ráncképződés ellen kiváló megelőző szer a majonézpakolás. A tojássárgája koleszterint és lecitint tartalmaz, e tápanyagoknak a bőrben kifejtett mélységi hatása jelentős. Egy tojássárgáját egy kanálnyi étolajjal, néhány csepp citromlével kikavarjuk. Adhatunk hozzá kevés reszelt citromhéjat. E pakolás kiváló fáradt, petyhüdt, kimerült bőrre is. Hagyjuk fent sokáig hogy hasson, majd meleg tejjel mossuk le, utánna gyogyteás öblítést javasolunk.
A szervezet méregtelenitési kiváló és hatásos modszerei.
- A szervezet méregtelenítésének kiváló eszköze a görögdinnye ; vizelhajtokéntszámos toxint mos ki belőlünk. Külső kezelésre használjunk őszibarackot, mert száraz bőr esetén egyetlen érett gyümölcsel való átsimítás is garantáltan frissülést hoz.Az uborkát sokféleképpen használhatjuk a szépítkezésben. Készíthetünk uborkalevet, amit hosszabb ideig eltarthatunk, ha 1/5 - 2/5 arányban keverjük alkohollal Száraz bőr esetén csakis friss uborkalevelet használjunk, amit kis menyiségben 2 - 3 napra elkészíthetünk.
- Uborkamaszk : sűrűn egymás mellé rakott, vékonyra gyalult uborkaszeletekkel fedjük be az arcot és a nyakat. 20 perc elteltével friss, üde lesz tőlle a bőr. Különösen jó hatásu zsíros, tág pórusú arcbőrre. Levének kéntartalma miatt a bőrzsirosságotfékezi gyengén savasjellegegátolja abőrön megtelepedőbaktériumok szaporodását. Régi népi gyógyszer külsőleg is belsőleg is. Pattanásos bőrű egyének naponta igyanak 2 - 3 evőkanálnyi nyers, sótlan uborkalevet. Zsírhiányos bőrüek keverjenek össze uborkareszeléket annyi zsíros tejporral, hogy kenhető pépet kapjanak, ezt kenjék föl pakolás gyanánt. Különben, más pakolásbanis tehetünk valamennyi uborkalevet. Zsíros bőrnek való az uborkatej is, amit következőképpen nyerünk: néhány érett uborkát hosszábankettévágunk, belét kiskanállal kivájjuk és egy üvegbe töltjük. Használat előtt felrázzuk.
A sok víz, napfény szél, érdessé teszi arcunkat. Erre jó a nedvességet visszaadó kezelés
- Túrómaszk : A rendkívül érzékeny bőrt táplálja, frisíti, nyugtatja. Két evőkanál friss túrót kevés tejjel és egy mokáskanálnyi mézzel krémmé keverünk, ezt kenjük fel az arcunkra,20 perc mulva tejbe mártott vattával mossuk le,majd gyogyteás öblítés következik.
- Élesztőmaszk : zsíros pattanásos bőrüek ajánlott háziszere, de bármely bőrtipuson segít. Kevés langyos tejben elmorzsolunk 4 - 5 dkg élesztőt ( esetleg egy evőkanálnyi sárgarépalevet is adhatunk hozzá ). Addig keverjük amig sima és kenhető lesz. E masszával kenjük be az arcot. A maszk 15 - 20 perc után megdermed. ekkor bő vízzel lemossuk, s kihült gyogyteával hideg borogatást alkalmazunk. A szőlő fel élénkíti az egész szervezetet Kozmetikumnak válasszunk lehetőleg fekete szőlőt, amely vasban és csersavban gazdagabb. Ha a megszokott étrendbe iktatjuk, naponta legfeljebb 1 kg -ot fogyasszunk. Ha viszont az illető napon nem akarunk egyebet enni, 2 - 2,5 kg fogyasztható,250 - 300 g-os adagokban. 15 - 20 húsos szőlőszemet összezuzunk, hogy átszürve egy kanálnyi mustot nyerjünk. Összekeverjük annyi zeamillal ( kukoricakemény -ítővel ) hogyvastag, tejfölszerü pasztát kapjunk. Pár csepp citromlé hozzáadásá -val kenjük föl az arcra, s hagyjuk. megszáradni. Arcbőrünk visszanyeri üdeségét.
A kiszáradt túlnapoztatott arcbőrt szépen rendbe hozhatjuk ha rendszeresen alkalmazott friss, tisztító, vitaminos pakolással.
- A szükséges anyagokkönnyen beszerezhetőek, elkészítése pedig egyszerű ; mogyoronyiélesztőhöz 1 mokáskanálnyi hintőport, egy kávéskanál joghurtot és annyi mézet keverünk, hogy könnyü pépet nyerjünk. A gondosan letisztított arcra vékonyan, jól felszivódó krémet kenünk. Erre lapogatjuk rá az elkészített vitaminpakolást. 15 - 20 perc múlva vizes vattával leszedjük. Még a közérzetünk is javul egy -egy ilyen pakolás után, s bőrünk szemmel láthatoan üdébb, simább lesz. Tartsunk almakúrát, lehetőleg nyers almával; ám ha nem bírja a gyomrunk, fogyasszunk főzve vagy átszűrve, almalé formájában. A hosszas megerőltetés ( járás, állás. ) után lábaink szintén kezelésre szorulnak ; nem csak az esztétikai szempontok miatt, hanem elsősorban az egészség végett. Ha dagad a lábunk, gyorsan és nagyon hatásosan kezelhető mentaforrázattal, amely kiváló gyuladásgátló. 100 g mentára öntsünk 3 liter felfőtt vizet. Miután annyira lehűlt, hogy elviselhető legyen, lábunkat áztassuk bele 15 - 20 percre. Minden lábmosás után maszírozuk meg glicerinnel, utána könyedén púderezzük be babahintőporral.
Gyümölcsök hiánnyában a zsíros bőrt letisztíthatjuk kozmetikai lisztel.
- Ezt 50 g búzakorpa, 25 g kukoricaliszt és 10 g borax keverékéből készítünk. Az így keletkezett ,,lisztet"üvegben tarthatjuk, s a bőr zsírtartalmának fügvényében hetente egyszer vagy kétszer használjuk. Ha érzékeny,petyhüdt vagy sápadt a bőrünk, naponta fogyasszunk A-vitamin- ban gazdag sárgarépalevet, jótékony hatása van a hajra is. Tejben főzött alma hasonloképpen visszaadja az arc üdeségét. A szemek szépsége agészségi állapotunktól függ. Ha hosszabb alvás vagy sűrű cigarettafüst miatt elfáradt, váltakozó hideg és meleg kamillateás borogatással frissíthetjük föl. Orosz tea erős forrázatból készült borogatást is alkalmazhatunk. A tampont áztassuk a forrázatba, amikor még langyos, és 15 - 20 percig tartsuk a szemen. Ha érzékenyek vagyunk a porra, hamar könnyezünk s megpirosodunk, borogassuk naponta kétszer : reggel közvetlenül felkelés után, majd este lefekvés előtt, bórsavas oldatba áztatott kis vattatamponnal. utána bodza- és hársfavirág langyos forrázatával borogassuk. Fogainkat tartsuk tisztán. Minden étkezés után mossuk meg fogkefével, és öblögessük ki mentafőzettel. Ha vérzik az ínyünk, fogmosáskor használjunk tárnics főzetet. E célra jó még a citrom is, amivel a foghúst ecseteljük, de vigyázzunk, ne érintsük a fogakat !
Vigyázzunk, nehogy a nagyobb hőingadozzások ártsanak bőrünknek.
- Mielőtt a lakásból kilépnénk, kenjük be arcunkat nappali krémmel. Viselyünk meleg cipőt, vastag kesztyűt. Amikor a hidegből melegbe lépünk, a kesztyűt néhány pillanatig tartsuk még a kezünkön. Különösen a kézápolásra fordítsunk figyelmet. Hetente masszírozzuk csomborpárlattal és naponta tisztítsuk meg citrommal. Mossuk kezünket langyos vízzel, jó minőségű szappannal. Ám a túlságosan sok víz, szappan idővel érdessé teszi a bőrt. Ezért, ha csak lehetséges, víz helyett használjunk sóval kevert citromlevet. Ugyancsak a kézápolást szolgálja az a kenőcs, amit szitált búzakorpából készíthetünk, hozzáadván 1 kanál mézet, egy tojás-sárgáját és kevés olajat. A napi munka után megtisztított kezünket kenjük be ezzel a krémmel, majd félóra múlva mossuk le langyos vízzel. Ha az év más szakában nem is alkalmaztunk arcpakolást, legalább most használjuk a bőrtipusunknak legmegfelelőbbet. Sárgarépa- pakolás: a sárgarépa hámképző és bőrpuhító hatású, karotintartalma igen magas. Normál bőrhöz keverjük péppé a reszelt sárgarépát tejföllel. Zsíros bőrre a reszelt sárgarépa levét használjuk más, zsíros bőrre ajánlott arcpakolásban ( pl. élesztő ). A karotin megszínezheti a bőrt, ezért 10 - 15 perc múlva távolítsuk el. Ne fogyasszunk túlzottan nehéz ételeket és sok szeszes italt. Kíméljük gyomrunkat, ezzel arcbőrünket is óvjuk. Fárasztó napok után jót tesz egy-egy nyugtató fürdő, elsősorban azonnali hatása miatt.